Kalenteri

1. jakso 14.8. – 4.10.2019

KE 14.8. Koulu alkaa: klo 9.00 ykköset, klo 9.30 kakkoset, klo 10.00 abit      
TO 15.8.       
PE 16.8.       
MA 19.8.       
TI 20.8.       
KE 21.8. RO: ykköset klo 14.15-15.00      
TO 22.8.       
PE 23.8. TVT8 klo 14.15 - 15.45      
MA 26.8.       
TI 27.8.       
KE 28.8.       
TO 29.8.       
PE 30.8.       
MA 2.9. Yhteisöllinen opiskeluhuoltoryhmä kokoontuu klo 14.15 neukkarissa    
TI 3.9.       
KE 4.9. Valokuvaus klo 8.30 alkaen; RO: ykköset, abien yo-koeinfo
TO 5.9.       
PE 6.9. TJ100, TVT8 klo 14.15 - 15.45      
MA 9.9.       
TI 10.9.       
KE 11.9. RO: ykköset ja kakkoset klo 12.30-13.00,  opekokous klo 14.15      
TO 12.9. Aivot liikkeelle! Lisää liikettä, tehokkaampaa oppimista -luennot, klo 9.40 1.vsk, klo 11.25 2.vsk, luennon kesto 60min, luennoitsija Hannu Moilanen      
PE 13.9. Etsivä Nuorisotyö mediateekissa ruokailujen aikana      
MA 16.9. YO-koe: vieras kieli, lyhyt oppimäärä      
TI 17.9.       
KE 18.9. YO-koe: äidinkieli, lukutaidon koe      
TO 19.9.       
PE 20.9. YO-koe: vieras kieli, pitkä oppimäärä, TVT8 klo 14.15 - 15.45      
MA 23.9.       
TI 24.9. YO-koe: matematiikka      
KE 25.9. 6. palkin päättötunnit      
TO 26.9. YO-koe: PS, FI, HI, FY, BI,  8. palkin päättötunnit      
PE 27.9. PÄÄTTÖVIIKKO, YO-koe: toinen kotimainen kieli      
MA 30.9. PÄÄTTÖVIIKKO      
TI 1.10. PÄÄTTÖVIIKKO, YO-koe: äidinkieli, kirjoitustaidon koe/suomi toisena kielenä koe      
KE 2.10. PÄÄTTÖVIIKKO, koulujen yhteistoiminta-aika klo 14-16      
TO 3.10. PÄÄTTÖVIIKKO, YO-koe: UE, ET, YH, KE, GE, TE      
PE 4.10. PÄÄTTÖVIIKKO  

2. jakso 7.10. - 29.11.2019

MA 7.10. Ykkösten rohjo klo 12.55-14.10 
TI 8.10. Ykkösten vanhempainilta klo 17.30 
KE 9.10. Opekokous klo 14.15 
TO 10.10. Roots projektitapaaminen Turkissa 10.10.-17.10. 
PE 11.10.  
MA 14.10.  
TI 15.10. 1. jakson arviointi valmis 
KE 16.10. Taksvärkki 
TO 17.10. SYYSLOMA 
PE 18.10. SYYSLOMA 
MA 21.10.  
TI 22.10. RO: kaikki ryhmät klo 12.30-13.00, Ilmoittautuminen uusintaan päättyy 
KE 23.10. 
TO 24.10.  
PE 25.10. Uusintakoe klo 14.15; Etsivä Nuorisotyö mediateekissa ruokailujen aikana 
MA 28.10. AMK TET 2. ja 3. vuoden opiskelijoille (vapaaehtoinen) 
TI 29.10.  
KE 30.10.  
TO 31.10.  
PE 1.11. TVT8 klo 14.15 - 15.45 
MA 4.11.  
TI 5.11.  
KE 6.11. YO-ilmoittautumisinfo abeille klo 14.15
TO 7.11. Uusintojen tulokset Wilmassa 
PE 8.11.  
MA 11.11.  
TI 12.11.  
KE 13.11. Opekokous klo 14.15, abien vanhempainilta klo 17.30 
TO 14.11.  
PE 15.11. TVT8  klo 14.15 - 15.45 
MA 18.11.  
TI 19.11.  
KE 20.11. 6. palkin päättötunnit 
TO 21.11. 8. palkin päättötunnit 
PE 22.11. PÄÄTTÖVIIKKO, ilmoittautuminen kevään yo-tutkintoon päättyy 
MA 25.11. PÄÄTTÖVIIKKO 
TI 26.11. PÄÄTTÖVIIKKO 
KE 27.11. PÄÄTTÖVIIKKO 
TO 28.11. PÄÄTTÖVIIKKO  
PE 29.11. PÄÄTTÖVIIKKO, kevään yo-kokeiden erityisjärjestelyhakemukset lähetetty 

3. jakso 2.12.2019 - 5.2.2020  

  
MA 2.12.    
TI 3.12.    
KE 4.12. 
TO 5.12. Itsenäisyys- ja yo-juhla   
PE 6.12. Itsenäisyyspäivä   
MA 9.12.    
TI 10.12.    
KE 11.12. 2. jakson arviointi valmis,  Opekokous klo 14.15
TO 12.12.    
PE 13.12. Ilmoittautuminen uusintaan päättyy; Etsivä Nuorisotyö mediateekissa ruokailujen aikana; TVT8  klo 14.15 - 15.45   
MA 16.12.    
TI 17.12.    
KE 18.12. Uusintakoe  klo 14.15
TO 19.12.    
PE 20.12. Joulujuhla klo 23   
LA 21.12.    
MA 6.1. Loppiainen   
TI 7.1. Kevätlukukausi alkaa   
KE 8.1. Esittelyilta yhdeksäsluokkalaisille ja huoltajille klo 17.30   
TO 9.1. Uusintojen tulokset Wilmassa   
PE 10.1. Ilmoittautuminen hyväksytyn kurssin uusintaan päättyy (sininen lomake, palautetaan opettajalle); TVT8 klo 14.15 - 15.45   
MA 13.1.    
TI 14.1.    
KE 15.1. RO: kaikki ryhmät, lukuvuosikysely, opekokous klo 14.15   
TO 16.1. 
PE 17.1. Hyväksytyn kurssin uusintakoe   
MA 20.1.    
TI 21.1.    
KE 22.1. YO-koeinfo abeille klo 14.15   
TO 23.1.    
PE 24.1. Hyväksytyn uusinnan tulokset Wilmassa; TVT8  klo 14.15 - 15.45   
MA 27.1. 7. palkin päättötunnit   
TI 28.1. 8. palkin päättötunnit   
KE 29.1. PÄÄTTÖVIIKKO , abien prelit?   
TO 30.1. PÄÄTTÖVIIKKO   
PE 31.1. PÄÄTTÖVIIKKO   
MA 3.2. PÄÄTTÖVIIKKO   
TI 4.2. PÄÄTTÖVIIKKO   
KE 5.2. PÄÄTTÖVIIKKO

4. jakso 6.2. – 3.4.2020 

TO 6.2. Penkkarit 
PE 7.2. Wanhojen päivä 
MA 10.2.  
TI 11.2. RO: kaikki ryhmät klo 12.55-14.10, ensi vuoden kurssivalinnat 
KE 12.2. RO klo 9.30-10.00: kurssivalintojen pohdintaa pienryhmissä 
TO 13.2.  
PE 14.2.  
MA 24.2. RO klo 9.30-10.00: kurssivalintojen pohdintaa pienryhmissä 
TI 25.2. 3. jakson arviointi valmis 
KE 26.2. Opekokous klo 14.15 
TO 27.2. Roots projektitapaaminen Tsekissä 27.2.-5.3. 
PE 28.2. Ilmoittautuminen uusintaan päättyy; TVT8 klo 14.15 - 15.45 
MA 2.3.  
TI 3.3.  
KE 4.3. 
TO 5.3.  
PE 6.3. Uusintakoe klo 14.15
MA 9.3.  
TI 10.3. YO-koe: äidinkieli, lukutaidon koe/suomi toisena kielenä koe 
KE 11.3.  
TO 12.3. YO-koe: äidinkieli, kirjoitustaidon koe 
PE 13.3. YO-koe: vieras kieli, lyhyt oppimäärä; TVT8 klo 14.15 - 15.45 
MA 16.3. YO-koe: toinen kotimainen kieli 
TI 17.3. Uusintojen tulokset Wilmassa 
KE 18.3. YO-koe: matematiikka 
TO 19.3.  
PE 20.3. YO-koe: vieras kieli, pitkä oppimäärä 
MA 23.3.  
TI 24.3. YO-koe: UE, ET, YH, KE, GE, TE,  
KE 25.3. 6. palkin päättötunnit 
TO 26.3. YO-koe: PS, FI, HI, FY, BI, 8. palkin päättötunnit 
PE 27.3. PÄÄTTÖVIIKKO 
MA 30.3. PÄÄTTÖVIIKKO 
TI 31.3. PÄÄTTÖVIIKKO 
KE 1.4. PÄÄTTÖVIIKKO,  Roots projektitapaaminen Espanjassa 1.-8.4. 
TO 2.4. PÄÄTTÖVIIKKO 
PE 3.4. PÄÄTTÖVIIKKO 

5. jakso 6.4. – 30.5.2020 

MA 6.4.  
TI 7.4.  
KE 8.4.  
TO 9.4.  
PE 10.4. Pitkäperjantai 
MA 13.4. 2. pääsiäispäivä 
TI 14.4.  
KE 15.4. 4. jakson arviointi valmis, opekokous klo 14.15 , kakkosten vanhempainilta klo 17.30
TO 16.4. RO klo 9.30-10.00 
PE 17.4. TVT8 klo 14.15 - 15.45 
MA 20.4.  
TI 21.4. Ilmoittautuminen uusintaan päättyy 
KE 22.4.  
TO 23.4.  
PE 24.4. Uusintakoe klo 14.15
MA 27.4.  
TI 28.4.  
KE 29.4. 
TO 30.4. Syksyn yo-tutkinnon erityisjärjestelyhakemukset lähetetty 
PE 1.5. Vappu 
MA 4.5. Uusintojen tulokset Wilmassa 
TI 5.5.  
KE 6.5. 
TO 7.5.  
PE 8.5. TVT8 klo 14.15 - 15.45 
MA 11.5.  
TI 12.5.  
KE 13.5.  
TO 14.5.  
PE 15.5.  
MA 18.5.  
TI 19.5. 8.  palkin päättötunnit 
KE 20.5. 6. palkin päättötunnit 
TO 21.5. Helatorstai 
PE 22.5. PÄÄTTÖVIIKKO 
MA 25.5. PÄÄTTÖVIIKKO 
TI 26.5. PÄÄTTÖVIIKKO 
KE 27.5. PÄÄTTÖVIIKKO 
TO 28.5. PÄÄTTÖVIIKKO, opekokous klo 13 
PE 29.5. PÄÄTTÖVIIKKO 
LA 30.5. Lakkiaiset klo 10.30 
MA 8.6. Uusintakoe (hyväksytyn ja hylätyn kurssin) (ilm. päättyy to 4.6.)