Nr 4 Kailo – från torparmiljö till Muminvärld
Ön Kailo utanför Nådendal är idag känd som mumintrollens hemvist. Ön var dock bebodd långt innan mumintrollen flyttade in år 1993. Från medeltiden fram till slutet av 1970-talet ägdes Kailo av Nådendals kloster och senare av Nådendals församling. Idag fungerar en del av ön Kailo som rekreationsområde för Nådendalsborna.
Aron från Kailo
Ett av prästgårdens torp var beläget på ön Kairo. Aron Lehtonen (1875–1962) brukade torpet under en lång tid. Han var på sintid en välkänd och originell profil i Nådendal. Han kallades Kailos Aron efter sin boplats.
Aron Lehtonens far Antti flyttade till ön år 1862. Kailos torpare utförde dagsverken i prästgården två dagar i veckan. Till torpet hörde även mark i Masku och i Kalevanniemi. Man försörjde sig på småskaligt jordbruk och i synnerhet på fiske. Fisket var Kailotorparens huvudsakliga inkomstkälla. Fisken fångades med not och nät, på 1900-talet med strömmingsryssjor.
Aron fortsatte med jordbruket och fisket efter sin fars död. Aron och hans fru, Elina, fick sex barn. Enligt hörsägen försökte Aron hålla Kailo för sig själv. Han hade i och med torparlagens ikraftträdande år 1922 velat lösa in torpet, men församlingen ville behålla äganderätten till ön. Aron Lehtonen flyttade med fru och barn till Lastikka i början av 1930-talet och tog med sig torpets stockar. Efter flytten kom han endast och sålde varor i Nådendal. Aron Lehtonen avled 1962 vid 87 års ålder.
Bildtext 1: Utsikt över staden mot ön Kailo. Byggnaderna som hörde till torpet syns mitt på ön. Öns karga utseende är ett resultat av människans verksamhet, såsom skapandet av betesmark och insamlingen av ved.
Bildtext 2: Aron Lehtonen, Kailos sista invånare.